fbpx

W stolicy Katalonii Barcelonie, w dniach 19-20 lutego 2016 r. odbył się Jacques Henry Memorial 2016 organizowany przez Izbę Adwokacką w Barcelonie we współpracy z Federacją Adwokatur Europejskich (FBE).

Tematem przewodnim Memoriału była „Wolność kontra bezpieczeństwo w Unii Europejskiej”. Dyskusja prawników z Europy była podzielona na dwa bloki. Pierwszy poświęcony był prawom uchodźców i azylu, a drugi koncentrował się na wspólnych działaniach państw Europy w wymiarze sądowym dotyczących problemu uchodźców.

O tym, jak ważne było to spotkanie niech świadczy fakt, że do Barcelony zjechały się delegacje z dwunastu krajów Europy, w tym kilka z Polski i jedna delegacja z Japonii.
W memoriale uczestniczyli także szefowie Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE).
Delegację z Olsztyna stanowili :
– mec. Michał Korwek – Dziekan OIRP Olsztyn
– mec. Dariusz Gibasiewicz – Przewodniczący Komisji Zagranicznej OIRP Olsztyn
– mec. Daniel Janik – Członek Komisji Zagranicznej OIRP Olsztyn, radca prawny naszej Kancelarii

Z prowadzonej dyskusji dało się wyraźnie odczuć niezadowolenie prawników niemieckich z problemu uchodźctwa. Szef adwokatury w Berlinie poprosił nawet państwa Europy o pomoc w rozwiązaniu prawnego problemu napływu uchodźców do Niemiec. Zaznaczył, że miesięczna skala rejestracji osób o status uchodźcy w Berlinie jest tak duża, że prawne zapewnienie wszystkim osobom pełnych praw konstytucyjnych (tak uchodźcom jak i obywatelom Niemiec) stanie się powoli utrudnione, a przy zachowaniu takiego stopnia napływu, może w niedługim czasie okazać się niemożliwe.

Dla olsztyńskiej Izby bardzo ważnym punktem podczas tego memoriału było podpisanie umowy o wzajemnej współpracy pomiędzy Izbą Adwokacką w Barcelonie, a Okręgową Izbą Radców Prawnych w Olsztynie. Umowa została podpisana w gmachu Izby Adwokackiej w Barcelonie w obecności przedstawicielstw wszystkich delegacji. Ze strony OIRP Olsztyn umowę podpisał Dziekan Michał Korwek, a ze strony izby barcelońskiej Dziekan J. Oriol Nadal Rusca. Jesteśmy drugą po Warszawie Izbą radcowską w Polsce, która ma zawartą taką umowę, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

Głównymi punktami tej umowy są między innymi wzajemna pomoc prawników obu izb w zakresie zrozumienia systemów prawnych i sądowych w obu krajach, poprawa jakości usług prawnych świadczonych dla klientów polskich i hiszpańskich, czy choćby rozwijanie wzajemnych stosunków i utrzymywanie relacji społecznych pomiędzy prawnikami z Hiszpanii i Polski. Aby jednak umowa weszła w życie jej tekst musi zaakceptować Okręgowa Rada Radców Prawnych w Olsztynie oraz tożsamy organ w Barcelonie.

Po formalnych uroczystościach olsztyńska delegacja została zaproszona na bankiet europejski, który odbył się blisko stadionu FC Barcelona (Camp Nou) – w Palau Congressos de Catalunya.
635915723691935545 WP_20160220_13_01_17_Pro WP_20160220_15_22_36_Pro WP_20160220_15_20_04_Pro

CategoryKancelaria

JANIK Kancelaria Prawa Gospodarczego i Bankowego
Radcowie Prawni / Adwokaci

ul. Mikołaja Kopernika 29-31/17, 10-512 Olsztyn
tel. +48 600 384 862
e-mail: kancelaria@janik.olsztyn.pl

logo-footer

Bądź z nami na bieżąco: